- Habzsi-dőzsi Iránban
- Irán – Praktikus infók
- Észak-Irán
- Közép-Irán, a klasszikus városok
- Dél-Irán, a Perzsa-öböl szigetei
Ha tetszik, amit látsz és olvasol, csatlakozz a Mira!Donna Facebook oldalhoz ITT!
Hálásan köszönöm, ha adománnyal is támogatod a munkámat. ❤
Irán praktikus infók a Whatsapp mániától a strandolásig…
2019. október 4-23.
Ha iráni utat tervezel hasznos lehet az alábbi összefoglaló. 19 napunk volt Iránra, így az általában két hetet igénylő klasszikus Teherán-Kashan-Esfahan-Yazd-Shiraz túra útvonalat kitoltuk az ország kevésbé látogatott északi és déli vidékeivel. Ezzel egy hosszanti Irán keresztmetszetet kaptunk, ami nemcsak a mézeskalács mecsetekből hanem különleges természeti szépségekből is sokat megmutatott. A meglepően zöld északi Gilan tartományban, a Kaszpi tenger mellett kezdtük az utat, és 1600 km-rel délebbről, az október végén még bőven pokoli klímájú Perzsa öböl kevéssé látogatott szigeteiről repültünk vissza Teheránba. Szpoilerezek egy kicsit, nekem a rettenetes klíma ellenére az út legkedvencebb, kihagyhatatlan része lett Hormuz és Qeshm szigete. Az ország egyik fő vonzereje, az irániak vendégszeretete pedig mindenhol állandó volt.
MINDENEKELŐTT: Négyen lányok saját szervezésben vágtunk neki Iránnak. Minket is féltettek, néztek vakmerőnek, bátornak, hülyének, stb.
Aki Iránban tényleg járt, és nemcsak a médiában vagy Facebook trolloktól hallott róla az mind ugyanazt mondja velem együtt:
1. Irán turistaként biztonságos ha nem a rendszert megdönteni mész, és publikus helyeken betartod a turistáknak egyébként jóval elnézőbb öltözködési szabályokat. És nem, még a helyi nőknek sem kötelező csadort viselni.
2. Irán változatos, gyönyörű, és ellentmondásos.
3. A legendás iráni vendégszeretet valóságos.
Internet
Ahogy a 21. században az dukál, Iránban sem az ima, hanem az internet az élet alfája és omegája. Free wi-fi sok helyen van, de helyi SIM kártyát kártyafüggetlen telóba már a reptéren vehetünk, 5 Giga 700ezer rial, kb 6 Euro. Ez volt az egyetlen hely ahol átvertek minket, 2 gigát kaptunk a fizetett 5 helyett. Erre figyeljetek, bár nem tudom hogyan, mert a saját guide-unk sem vette észre az átverést, éjjel egykor csak siettünk, hogy túl legyünk rajta, nem néztük a farszi nyelvű blokkot amit kaptunk.
Iránban nagyon korlátozzák a külföldi tartalmak elérését az interneten, ezért erősen ajánlom egy jobb, lehetőleg nem iráni fejlesztésű VPN előfizetés beszerzését. Fontos, hogy azelőtt telepítve legyen a mobil eszközre mielőtt Iránba érsz! Nemcsak a Facebook, Google, Twitter miatt ajánlott a VPN, valószínűleg nem tudsz bankolni vagy rengeteg más oldalt sem elérni anélkül.
Mi az a VPN?
A VPN a Virtual Private Network rövidítése, ezzel álcázhatjuk a netkapcsolatunkat, mintha fizikailag egy másik országban lennénk, így a letiltott oldalakhoz is hozzáférünk.
Én a NORD VPN-t használom megelégedéssel. Csak 1 hónapra is elő lehet fizetni (6-10 USD körül van), de a VPN hasznos otthon is például internetes vásárlásnál érzékeny adataink titkosításához, vagy repjegy vadászatkor megnézni ha más országból keresünk, kapunk-e jobb árat, szóval megéri a hosszabb előfizetés is.
Irán gyakorlatilag Whatsappon működik
A barátitól az üzleti kommunikációig mindent azon intéznek. Elég brutális érvágás lehetett Irán amúgy is nagyon beteg gazdaságának, hogy a benzin árának 2019 novemberi emelése nyomán kirobbant rezsimellenes tüntetések elfojtásának egyik eszközeként egy hétre lekapcsolták az országban a netet! A Facebook, Google és a Twitter amúgy sem engedélyezett, de a fő ajatollahnak azért van Twitter fiókja….. Fura, hogy az Instagram megy, kvázi mindenkinek, és minden üzletnek van instája. És mivel rengeteg iráninak van VPN-je, ezért sokaknak van Facebook fiókjuk is (lásd a See You In Iran 145ezer tagú FB csoportot ), noha állítólag mindenfele hemzsegnek a titkos rendőrök.
Bérelt kocsi sofőr-idegenvezetővel
Az Iránon belüli közlekedésre mi négyen a buszos-vonatos tömegközlekedés helyett a saját sofőr-idegenvezetős (driver-guide) bérelt autót választottuk, ez bevett utazási módszer Iránban. A kényelem, és több bennfentes információ mellett lehetővé tette azt is, hogy sokkal több, és olyan helyekre is eljussunk ahova tömegközlekedéssel nem tudnánk. Higgyetek nekem, Ti sem akarnátok magatok vezetni a kaotikus forgalmú iráni városokban, perzsa feliratokkal, de ezen felül a saját guide-dal rengeteg farszi ügyintézést, helyismeretet kaptunk. Ha valaki mégis saját maga vezetne a Waze korrektül működik Iránban, noha izraeli fejlesztés…. ki érti ezt? Az iráni emberek legendás vendégszeretetét is sokszorosan érezhettük, búcsúzóul valóban barátnővé vált guide-unk egy családi vacsora meghívással tette nekünk még emlékezetesebbé Iránt. Az út legnagyobb részét Baharral, egy fiatal iráni lánnyal tettük meg, ami a legjobb dolog volt, ami Iránban történhetett velünk. Kétszer 3 napot Shiraz után két másik guide-dal töltöttünk.
Ez természetesen luxibb módja az iráni utazásnak mint a helyi buszos, vonatos közlekedés, de érdemes megfontolni ha 3-4 fő utazik együtt. A Baharral együtt 5 fős csapatunk egy SUV jellegű kocsiba fért be, aminek díja a guide szolgáltatásaival együtt 100 Euro/nap. Három, guide-dal együtt 4 főnek elég kisebb kocsit napi 65 Euroért adtak utazási irodák. Az iráni járművek vagy kínaiak, vagy nyugati autók helyi koppintásai, mindenféléből összeszerelt papírmasék motorral.
Ha az olcsóbb buszos-vonatos, esetleg repülős belső közlekedéssel mentek minden nagyobb városban lehet találni helyi guide-okat, egy-egy túrára is lehet bérelni vezetést.
Hivatásos guideok – utazási irodák
Ezt egy kicsit hosszabban ecsetelem, hogy Te ne járj úgy, ahogy mi. Sok országhoz hasonlóan Iránban is csak hivatalos engedéllyel működhetnek idegenvezetők. A hivatásos guide-ok általában utazási irodákon keresztül dolgoznak, jellemzően nem ők maguk szervezik meg, foglalják le operatíve az utat, mivel a többségük közben túrát vezet. Én ajánlására jutottam Amirhoz, egy iráni utazási irodánál (1stQuest ) foglalt személyre szabott körúton ő volt egy ismerős driver-guide-ja. Az elején kiderült, hogy nem Amir lesz helyben az emberünk mivel már foglalt volt, de beszervezte maga helyett a fantasztikus Bahar nevű lányt, és segített az útitervet kialakítani. A shirazi irodával, amivel Amir dolgozott csak Shirazban találkoztunk a fizetéskor. Ők a háttrében intézték a hotel, repjegy, guide foglalásokat, mi Amirral kommunikáltunk, de sajnos az irodát nem tudom ajánlani.
Itt fontos szót ejteni a kommunikációról. Amir szuper kedves, de elég nehézkes volt a szervezés során állandóan Whatsapp üzenetekből keresgélni megállapodott dolgokat. Kaptunk ugyan napra bontott útitervet és ajánlott szállásokat doksiban, de hiába kértük nem sikerült Amirtól, pontosabban a háttérben szervező irodától egy összefoglaló árajánlatot kapnunk, amit hivatalosan elfogadtunk. Közben intézték a vízumunkat, előre nem kértek semmi pénzt, szóval úgy voltunk vele, hát ez Irán, olvastam, hogy minden bizalmi alapon működik. Végül mi raktuk össze excelben a guide, autóbérlés, szállások és a belföldi repjegy költséget, ami 19 napra 830 Euro volt fejenként. Indulás előtt elküldtem Amirnak, hogy szerintünk mennyit kell fizetnünk, és mivel nem érkezett ellenvetés ebben maradtunk. Még szerencse, hogy ez megvolt, mert a shirazi iroda a fizetéskor bepróbálkozott, hogy 160 Euróval többet fizessünk. Így Shirazban újra elővehettük az exceljeinket és levezettük az irodának, hogy nem úgy van az, és végül elfogadták.
Jótanácsom, ha helyi, iráni iroda közreműködésével komplett utat szerveztek ragaszkodjatok az egy doksiban összefoglalt, részletes árajánlathoz, ami leírja mi van benne a szolgáltatásokban. ( Pl. a belépők általában nincsenek a napi díjban, de a sofőr-guide szállása-étkezése, benzin, parkolás, esetleges komp, repülőjegy stb. benne van, pontosabban ezek azok, amikben meg kell állapodni.) Azért elég nagy rizikót vállalt az iroda, mert itthonról előre semmit nem tudtunk fizetni, mivel Iránban a nemzetközi bankkártyák nem működnek, átutalni sem lehet. Tény, hogy Iránban rengeteg minden bizalmi alapon működik. Van néhány nagyobb, jónak tűnő utazási iroda, pl. a 1stQuest-en kívül a TapPersia ahol lehet Visa, MC kártyával fizetni, ami úgy lehetséges, hogy az EUban vagy a Közel-Keleten működő cégük is van. Ennek előnye az is, hogy nem kell egy rakás pénzt kp-ban az úton sokáig magunkkal cipelni. Érdemes tőlük is ajánlatot kérni. Perzsa szőnyeg vásárláskor is sok kereskedőnél lehet nemzetközi bankkártyával fizetni ily módon!
Ajánlott guide-ok
Hivatásos, engedélyes guide-jaink, leghamarabb – meglepetés! :-)) Whatsappon éritek el őket, hivatkozzatok rám.
– Bahareh Sadeghi: +98 9178972505 , Instagram: Bahar__sd . Bahar a teheráni reptéren felvett minket éjjel!, és 11 napig, Shirazig, a szülővárosáig jött velünk, anyánk helyett anyánk volt mind a 27 évével, abszolut kedvencünk, leginkább őt ajánlom. Több irodával dolgozik, ha felveszitek vele a kapcsolatot valószínűleg egy általa ismert megbízható irodán át fog segíteni. Ezzel a shirazi irodával ő sem dolgozott előtte, csak Amirt ismerte.
– Amir Chenari: +98 9017113882. Amir férfi guide, ő intézte a vízumunkat és vele alakítottuk ki az útitervünket, jó ötletei, javaslatai voltak, Shirazban találkoztunk személyesen is. Szuper jófej, de ha rajta keresztül szerveztek ragaszkodjatok a komplett, összefoglalt árajánlathoz!
– Farhad: +98 9174142213 Shirazi férfi guide, főleg Shirazban, és a klasszikus iráni útvonalon kísér túrákat. Ő váltotta Bahart és jött velünk 3 napig, Bandar Abbasig guide-ként, utána meg utastársként a feleségével. Hát így megy ez Iránban. 🙂
– Farahnaz: +989362325547 Csak Hormuz és Qeshm szigeteken dolgozó női guide, ő is rendben volt.
Információ- és jegyfoglaló forrás – See You in Iran
Utazás előtti és alatti tájékozódáshoz, kérdésekhez a Lonely Planeten kívül hasznos a See You in Iran Facebook csoport. A 145ezer tagot számláló fórumot az azonos nevű kulturális, utazási szervezet hozta létre. Teheránban, és még pár másik helyen hostelt is működtetnek, és repülő-, busz-, vonatjegyeket is lehet rajtuk keresztül foglalni. Szimpatikus céljuk a nemzetközi iranofóbia gyengítése Iránnal, az iráni emberekkel szemben a turizmuson keresztül kialakuló közvetlenebb emberi kapcsolatokkal. S hogy mennyire más a hivatalos, főleg a nyugati média politika fókuszú tükre és a valóságos iráni világ azt jól mutatja az is, hogy bár Iránban a Facebook be van tiltva, a csoport főként iráni tagokból, és Iránban már utazott vagy oda utazni akaró külföldiekből áll. Sajnos az a hátulütője megvan, hogy bármilyen kérdésre azonnal 10, azzal összefüggésben nem levő “Check your inbox”, főként guide ajánlat is jön. Ezzel együtt is érdemes itt iráni utazással kapcsolatos kérdéseket feltenni, szállás, közlekedés, szervezett túra ügyekben is, vagy akár csak egy-egy városban is lehet 1-2 napra más utazók által kipróbált, ajánlott guide-ot, útitársat találni.
Egyéb belső közlekedési módok Iránban
Teherán és Yazd között a vonat is opció, de a városok közötti egyéni olcsó közlekedésre a legpraktikusabb a busz hálózat, rengeteg útvonal és cég van. Érdemes a nagy lábhelyes, dönthető, kényelmes VIPjegyet választani. Példa: Teherán -Isfahan (450 km ) buszjegy 8 Euro. Jegyet jópár nappal előre érdemes lefoglalni, különösen a márciusi iráni új év a tavaszköszöntő Nowruz idején. A szállások, helyi irodák, vendégházak is segítenek ebben, de ha egy buszállomáson lézengünk akkor is tuti lesz segítség. Egy hónapra előre lehet maximum foglalni, online foglalás a See You In Iran oldalán is lehetséges ITT. Fizetni helyben kell kp, az oldalon van a buszos közlekedésről egy jó gyakori kérdéses leírás is. Nagyobb távolságokra a belföldi repülőjáratok is szóba jöhetnek, ezek is foglalhatók a See You in Irannál egyénileg 30-100 Euro körül ITT kártyával. Stoppost egyet sem láttunk, szerintem annyira olcsók a buszjegyek, hogy nem érdemes ezzel az időt pazarolni.
Útvonalunk
még saját driver-guide-os kocsival is elég erős menet volt. Yazdban, Shirazban és Esfahanban szívesen maradtunk volna 2 helyett 3 éjt. Ha kicsit lazábbra akarnám a 19 napot akkor inkább az északot venném ki belőle, és Teheránból Qom felé kezdenék le délre. Ehhez az észak-déli hosszmeteszet útitervhez az ideális a 22-23 nap lenne , úgy jutna plusz 1 nap, jobban megérné a sok vezetés fel északra, és legalább 2 híres városra is maradna 3 éj.
- Okt. 4. Bécs – Kijev – Teherán repülés Ukraine International Airlines
- Okt. 5. hajnali 1-kor érkezés Teheránba, alvás Araz Hostel. Délben indulás északra, Fouman városába, 350 km. – Moein Hotel
- Okt. 6. Masouleh hegyi falucska, Ghaleh Roodhkan Castle. – EcoLotka Lodge falusi szállás, kb 100 km vezetés
- Okt. 7. Ecolotka – Anzali lagúna a Kapszi tengernél (66 km ) majd 7 órás vezetés Qom városába (490 km). – Olympic Hotel
- Okt. 8. Qom – Kashan vezetés 112 km. Kashan városnézés. Borujerdi Historical House, Fin Garden, Noushabad Underground city. – Mahinestan Raheb Hotel
- Okt. 9. Kashan – Esfahan 218 km vezetés, útközben Abiyaneh vörös faluja. – Isfahan Traditional Hotel
- Okt. 10. Esfahan városnézés
- Okt. 11. Esfahan – Yazd 345 km vezetés. Útközben megállók: Varzaneh sivatagi dűne vidámparkja, Meybod városa: Narein kastély, yakchal – tradícionális jégház ( a galamb torony kimaradt ). – Dad Hotel
- Okt. 12. Yazd városnézés
- Okt. 13. Yazd – Shiraz 500 km vezetés. Útközben megállók: Abarkuh több mint 4000 éves ciprusfája, Necropolis, Persepolis. – Forough Hotel
- Okt. 14. Shiraz városnézés
- Okt. 15. Shiraz – Firuzabad 115 km vezetés. Útközben megállók: Dokhtar Castle, Ardeshir Babakan Palace – Firuzabad Tourist Hotel
- Okt. 16. Firuzaabad – Lar 400 km vezetés. Útközben megálló: Hayghar kanyon a Zgrosz hegységben – Lar Tourist Hotel
- Okt. 17. Lar – Bandar Abbas 240 km vezetés. Komp Hormuz szigetre. – Sand Valley Ecolodge
- Okt. 18. Hormuz sziget geopark túra, délután komp Qeshm szigetre. Irman Hotel
- Okt. 19. Qeshm sziget geopark túra – Irman Hotel
- Okt. 20. Qeshm sziget geopark túra, késő du. repülés Teheránba – Ferdowsi Hotel
- Okt. 21-22. Teherán városnézés, 23. hajnalban indulás haza
Repülés Iránba
2019 tavasz óta az elsősorban az USA-val való egyre feszültebb kapcsolat, és nemzetközi szankciók miatt visszaeső turizmus miatt jelenleg főleg közel-keletiekkel, és az ukrán légitársasággal lehet Iránba repülni. Mi szinte fapados áron, 72ezer Ftért repültünk retúr csomaggal együtt az ukránokkal Bécsből Teheránba Kijeven át. A teheráni indulási-érkezési időpontok ugyan éjszakaiak, de így az állandósult nappali teheráni dugót elkerülhettük, és a kijevihez hasonló kis reptereken átszállásnak az is előnye, hogy nincs tömeg a reptéren. Fapadosok közül a török Pegasus-sal lehet még Iránba jutni.
Vízum
Ha biztosan be akarsz menni Iránba intézd el előre a max. 30 napos vízumot. Az érkezéskori vízum a (Visa On Arrival) teheráni reptéren rizikós, vannak visszautasítások. A 2019 novemberi vérbe fojtott, rezsimellenesbe fordult tüntetések miatt még gyanakvóbbak a hatóságok. A reptéren kapott vízum drágább is, 75 euró, míg ez előre intézett 50. Az egyénileg beadott e-vízumot szinte biztosan elutasítják, és arra sincs semmi szabály, hogy 3 nap vagy 3 hét múlva, kár időt fecserélni vele.
Magyar vagy iráni utazási irodát, iráni kapcsolatot kell használni. Nekünk az iráni guide, Amir intézte ügyintézési díj nélkül. A kitöltött vízumkérő doksit Amirnak küldtük el, egy hét múlva már mehettünk a budapesti követségre a megkapott vonalkóddal. Tipp: a vízumkérőre semmiképp ne írj olyat, hogy újságíró/blogger vagy, azonnal elutasítanak! Ha épp működik a kártyaleolvasó 50 eurót a követségen lehet fizetni, ha nem akkor utalni kell előre. Átadtuk a vonalkódos engedélyt és további egy hét múlva mehettünk a kész vízumért , ami egy külön papír, nem az útlevélbe teszik, és nem pecsételnek bele. Iráni kontakt közreműködése esetén a vízum átvételéhez a kódot általában más országbeli követségre is el tudják küldeni, ez azoknak hasznos, akik nem Magyarországról indulnak.
Ha Irán után az USA-ba akarsz menni ne hazudd az ESTA-n, hogy nem jártál Iránban mert ha kiderül, hogy mégis, akkor kb örökre kitiltottad magad az USA-ból. Kérd meg a normál USA vízumot, ha csak turistaként jártál Iránban valószínűleg megadják, ráadásul az USA vízum 10 évre szól, az ESTA meg kettőre.
Szállás
A legnépszerűbb Booking.com és az Airbnb Iránban nem működik az embargó miatt, így szállodákat közvetlen netes keresgéléssel vagy helyi utazási irodán keresztül lehet foglalni. Online foglaláshoz a HostelWorldnek van a legszélesebb kínálata, itt rengeteg homestay foglalható. Vannak családi vendégházak, tradícionális házak, a neten keresgélve közvetlen oldalukra is rá lehet akadni. A See You in Iran Facebook csoportban egy úticélra kérdezve tuti kapunk több ajánlatot, insta vagy Facebook oldala sokszor van a szállásoknak ha külföldieket is várnak. Mi előre lefoglaltuk a szállásainkat Amiron keresztül, az átküldött listában rákeresve neten a helyekre, az útleírásban megadom őket. Volt köztünk erősen hotel érzékeny, úgyhogy legtöbbször 3-4 csillagos hotelekben aludtunk, de volt pár kisebb családi szállás is. Ami Iránban 4 csillagos, az nálunk legfeljebb 3 lenne. A legolcsóbb falusi turizmus szállásunk Gilán tartományban 10 Euro/fő volt, a legdrágább a yazdi Dad Hotel 32,5 Euro/fővel. Az általában egyhangú, egyszerű reggeli benne van az árban, légkondi, lónyálakkal feltöltött minibár is van a legtöbb helyen. A Couchsurfing illegális, ahogy az alkohol, meg a Facebook is, aztán meg mégis van, és működik. Aki bevállalós simán végigutazhat Iránban úgy, hogy helyieknél alszik. Vadkempingezni nem szokás, de nyilván vannak kivételek, nekem nem a műfajom.
Pénzügyek, Daric kártya
Már nem igaz, hogy Iránban csak készpénzzel lehet boldogulni, és azt is külön banyatankban kell cipleni mivel százezrekben, milliókban számolnak. Az tény, hogy az országba az útra elegendő kp-t kell vinni Euróban vagy USD-ben, Iránban ugyanis a nemzetközi bankártyák egy fabatkát sem érnek. Ą Revolutot is max könyvjelzőnek használhatjuk, a szankciók miatt ugyanis Irán nincs benne a nemzetközi bankrendszerben. De ahogy ez sok más dologgal van Iránban, ebből is csináltak sajátot, úgyhogy az irániak sem befőttesgumival összegurigázott muzeális állagú, bakteriológiai tanulmány készpénzzel virítják a lóvét. Az irániak pont ugyanúgy használják a saját háztáji bankkártyáikat mint mi, egész apró dolgokat is azzal fizetnek.
Mi is egy ilyet használtunk, a Daric Pay feltöltős debit kártyát turisták is kérhetik. Online igényeltem (chat agent segít ha vmi nem megy!), két nap múlva kész volt a kártyám. Érkezéskor a reptéren átvehető, vagy odahozzák a szállásra, és azonnal lehet rá pénzt rakni egy ügynök segítségével, aki Teheránban nagy valószínűséggel Arya lesz. Saját privát bankárunk volt, aki Welcome to Iran Daric card szettel jött: a csini kártya mellé bőr kártyatartó notesz, édesség, csilivili levél, Daricos szütyő járt. A feltöltött összegről a Lorem Ipsumos elismervény külön poén. De a Daric nem vicc, működik. Eurót vagy dollárt váltanak rögtön riálra, ha a végén marad vmi visszaváltják 1% kezelési költséggel. Van hozzá mobil app, website, sms. A kártya költsége 20 Euró , fizetni, ATM-ezni ingyen lehet vele. Útközben nagyobb városokban van ügynök, vagy pénzváltóban is lehet pénzt rakni a kártyára.
Hasonló feltöltős debit kártya a Mah Card is.
Rial vs Toman
Én összesen 50 eurónyi készpénzt váltottam iráni rialra a teheráni reptéren, az első emeleten éjjel-nappal működik jó árfolyammal a váltó. Ez a cirka 6millió riál egyben az első és az utolsó seftes rózsika típusú tranzakcióm volt, elég is volt 19 napra a készpénzes költségekre, borravalókra, apróságokra. Minden ment a Daricról. Számolgatni így is agyrém, mert az irániak kétféle pénzben matekolnak. A hivatalos a riál, 1 Euro 120ezer rial volt 2019 októberben. Mikor fizetni kell akkor tománban számolnak, amit a legegyszerűbb úgy megjegyezni, hogy egy nullát le kell venni a riálból. A Daric kártyára tett 33,5 misim riálban csak 3millió 305ezret kóstált tománban, vagyis még tománban is milliomos voltam! És hogy még fokozzák, ha egy iráni azt mondja hogy valamiért adj 15-öt, akkor az 150ezer tomant jelent. Elvoltunk a matekkal, de legalább pénzkötegeket nem kellett lobogtatnunk.
Napi költségek
Irán azon ritka országok közé tartozik, ami még a magyar zsebeknek sem feltétlenül drága, bár 2019 novemberétől több ok miatt is drágább Iránba utazni. A buszjegyek olcsók (450 km-re 8 Euro egy VIP buszjegy ), egy átlagos étteremben fejenként 3-5 Euró körül megvacsoráztunk, de nem egyszer volt olyan, hogy öten fizettünk 12 eurónyi riált/tománt, 5 főre 25 Euros vacsi már jobb helynek számított, a legdrágább étkezésünk egy tengeri herkentyűs terülj asztalkám volt Hormuzon 56 Euróért. Gasztro kalandok kedvenc receptemmel ITT!
A belépők néhány kivétellel nekünk még 100-200ezer rial (1-2 Euro között ) körül voltak, de 2019 október 23-tól a külföldieknek ötszörösére emelték a belépő díjakat. Jelenleg 200, 300, és 500ezer rialos jegyek vannak. Látnivaló jegyár lista ITT. Novemberben a kormány hirtelen háromszorosára emelte a benzin árát is, ezzel egy hét alatt vérbe fojtott tüntetéseket kiváltva. Iránban a benzin nekünk még így is nevetségesen olcsó (100 Ft/l), de a benzinár mindenre kihat, és ez egy iráninak ( 300 USD az átlag fizetés ) rettentő sok pénz. Ráadásul a 40%-os infláció miatt az iráni pénz egyre értéktelenebb. A mi luxi utazásunk saját kocsival, sofőr-guide-dal, ottani mércével felső középkategóriás hotelekkel, belépőkkel, kompokkal, egy belföldi repüléssel, és minden egyéb aprósággal napi 60 Euró/főre jött ki. De Irán ennél sokkal olcsóbban is kihozható ha helyi buszokkal, vonattal közlekedünk.
Biztonság
A saját guide-os közlekedéssel egy kicsit burokban voltunk. Mondták is Iránt járt utazók, hogy szerintük ezzel kimaradunk az áradó vendégszeretetből, de mi egyáltalán nem éreztük így. Szinte mindenhol csak segítőkészséggel, és barátságos érdeklődéssel találkoztunk. Ellenségességet egyáltalán nem tapasztaltunk, kellemetlen érzésem egyszer volt egy mecsetnél eü. megállókor ( mecseteknél sok helyen lehet wc-t használni! ), mikor 5 pasi próbált egyszerre ebédre meghívni míg a többieket vártam. Egyébként ők sem voltak erőszakosak, de a nők szerintem tudják mire gondolok. Sok nő utazik szólóban Iránban is minden gond nélkül. Szinte egyöntetűek a beszámolók, nincs mitől félni, én is el mernék egyedül indulni. Éjszaka sehol nem közlekedek szívesen egyedül, de egyszer úgy alakult, hogy egyedül mentem haza éjjel 11-kor az esfahani bezárt bazáron át. Előttem, mögöttem is felbukkant néha 1-2 férfi, de semmit nem akartak és nem is történt semmi.
Az utcai bűnözés, lopás, rablás nem jellemző Iránra. Sőt, én Yazdban egy boltban elvesztettem az útlevelemet, amit észre sem vettem, kinyomozták a hotelünket, visszahozták, és meg sem várták, hogy lemenjek és köszönetet mondhassak érte! Egyedül Teherán esetében figyelmeztettek, hogy előfordul telefon, táska kézből kikapása. Összességében Irán nem veszélyesebb hely mint Európa országai, a terror cselekmények sem jellemzőek. A belső tüntetések, tiltakozások és a “nagy sátánnal”, az USA-val a háború lehetősége a politikai szitutól függően benne van kicsit a levegőben, de ezekben általában nem a külföldiek a fő érintettek. Az biztos, hogy tanácsos figyelemmel követni Iránba utazáskor a világpolitikai eseményeket. A novemberi tüntetések alatt két-három napig voltak fennakadások a légi közlekedésben. Mint szinte mindenhol, itt is lehetünk rossz időben rossz helyen, ahogy Londonban és Madridban is lehetünk, de erőszakos cselekmények helyett a hajmeresztő vezetési stílust látva sokkal nagyobb eséllyel sérülhetünk meg Iránban közúti balesetben mint merényletben. Az erős ellenjavallat ellenére Iránban vannak az USA-ból turisták, igaz az USA, kanadai, és a brit állampolgárok kötelezően csak szervezett, guide-os túrára mehetnek.
Nyelvi akadályok
A farszit offline Google Translate-ben és a teló billentyűzetre érdemes letölteni. Az utca embere kevéssé beszél angolul, de akinek turistákkal dolga van az azért többnyire igen. De még aki nem beszél angolul az is sokszor próbálkozik legalább egy mosolygós “Welcome to Iran! – Iran, Ok?” költői kérdéssel. Az univerzális mutogatás mindenhol működik, és minden nyelvi akadály ellenére egy iráni út jelentős része telik a különböző meghívások visszautasításával. Sokszor sajnáltuk, hogy közös nyelv híján csak mosolyogni és mutogatni tudunk.
Taroof, az iráni udvariassági etikett
Egy teheráni taxisofőr visszautasította, hogy fizessek. Nagyon nem értettem a szituációt, hát hiszen ebből él, hogy fuvaroz, de mivel forgalmi szituáció volt, gyorsan kiszálltam a kocsiból. Sajnos csak később esett le, hogy nekem ragaszkodni kellett volna a fizetéshez, a taxis ugyanis minden bizonnyal taroofolt.
A taroof az iráni mindennapi érintkezés etikettjének fontos eleme. Egy iráni a beszélgető-üzleti-bármilyen partnere iránti tiszteletet nyilvánítja ki mikor taroofol, maga fölé emeli a partnert azzal, hogy szóban meghívja miközben nem tud meghívni, vagy visszautasítja a fizetést mikor vásárolunk tőle, miközben persze azt várja, hogy fizessünk. Turistaként a legegyszerűbben úgy navigálhatunk ebben a szokatlan szokásban, ha legalább 2x, 3x visszautasítjuk a meghívást, ajánlatot, és ha még ezután is ragaszkodik hozzá a partner elfogadhatjuk. Vagy nyíltan rákérdezünk mi a szitu.
A legendás iráni vendégszeretet
valóságos. Az irániak örülnek a külföldieknek, amit állandóan különféle meghívásokkal fejeznek ki. Burmában volt még hasonló érzésem, ott is állandóan kis ajándékokat kaptunk és mindenkit érdekeltünk, de azért az otthonaikba nem hívtak meg. Iránban ez is gyakran megesik, teljesen ismeretlenül is úton útfélen meghívnak erre-arra, akár az utcán! Teára, ebédre, látogass el a családjukhoz. És mindez olyan igazi, egyértelmű, hogy az érdeklődés valós, az illető tényleg nagyon szeretne megvendégelni, még akkor is ha nem is tud, de kinyilvánítja, hogy szeretne. Simán naponta férjhez is mehetnék! 🙂 Szóval minden meghívás esetén érdemes a taroofra gondolni, és a fentiek szerint eljárni.
A perzsa nem arab!
Etikettet illetően még nagyon fontos, hogy nemcsak puszilkodás, kézfogás sincs Iránban. És nehogy véletlenül arabnak hívd az irániakat! Ők büszke, sokféle népcsoportból álló perzsák, az egészet átszövő erős perzsa, iráni identitással. Az iszlám, arab tulajdonképpen elfoglalta, meghódította őket, az iskolában tanulnak arabul, a Korán olvasása miatt, de kb annyira tudnak mint mi oroszul mikor kötelező volt.
Öltözködés, nőként turistáskodni Iránban
Ha valamit kihagyhattam volna az iráni útból az a 19 napig betekercselve létezés. A szabályok egyébként nem betarthatatlanok és nagyon lassan egyre feszegetik is őket az iráni nők. Egy ismerősnek 20 éve még az iráni határon egy földig érő kaftánt kellett vásárolnia 40 fokban, hogy beléphessen az országba, ma már a ruha ujja érhet könyékig, a nadrág lehet cica is, és a szára érhet bokán felül. A rövidujjú, pántos trikó, dekoltált blúz, térdnadrág továbbra is tilos. Az ominózus hijab, az eredetileg a szexi hajat elfedni hivatott fejkendő a csinos trendszetter iráni lányoknak lazán a tarkójukra csúsztatva, mintegy jelzésszerűen, valószínűleg csatokkal rögzítve van csak a fejükön bőven láttatva a hajkoronájukat.
Csak az a fontos, hogy ne legyen rajtunk dekoltált, testvonalat erősen követő ruha, laza ingek, nadrágok, és hosszú szoknyák is megfelelnek. A fejkendő helyett lehet turbánt kötni (minket egy szép kurd lány tanított meg rá ), vagy valamilyen sapkát, kalapot venni, még egy baseball sapka is sok helyen elég, a lényeg, hogy valami jelzés értékű fejtakarónk legyen. A konzervatívabb helyekre a legkonszolidáltabb öltözet ajánlott, pl. ilyen Qom, az iráni klerikális elit városa, ahol szinte minden nő fekete lebernyegben van. Mecsetekben és más szent helyeken adnak szürke csadort, így a látogatás idejére öltözhetünk molylepkének. A turistákkal szemben elég elnézőek, mi a sokat emlegetett vallási rendőrséggel nem találkoztunk.
Sok étteremben is szóltak, hogy nyugodtan vegyük le a kendőt. Kendőből a csúszkáló selyem helyett inkább vékony pamutot érdemes vinni, vagy nagyon olcsón lehet helyben venni. Már a repülőről való leszálláskor fel kell tenni, legyen a kézipoggyászban! Útközben a kocsiban is levettük, csak az útmenti ellenőrző pontokon áthaladva volt mindig “Scarftime”, mert nem is minket, a sofőrt büntetik meg ha az utasok nem viselnek fejfedőt!
Cáfolom, hogy a szoknya nem jó Iránba. A hosszú, bokáig érő bő szoknya teljesen Irán kompatibilis viselet, ráadásul a brutál melegben sokkal jobban szellőzik mint a cicanadrág combközépig érő tunikával. Qeshmen és Hormuzon megváltás lett volna egy szellős pörgős szoknya! Olcsó, de nem túl jó minőségű anyagokból készülő szükség megoldásokat vásárolhatunk a bazárokban, de kínai piacos műanyag felhozatalra lehet legtöbb helyen számítani, a próbafülke intézménye sok helyen nem létezik.
Strandolás, fürdés
Szállodákban előfordul konditerem, és zárt uszoda, ahol sokszor van egy rövidke csak női idő, ilyenkor normál fürdőruhában lehet fürdeni. A szabadtéri, tengerparti fürdés főként a Perzsa öböl szigetein Hormuzon, Qeshm-en, és Kish-en lehetséges. Utóbbin állítólag létezik női strand, Hormuzon és Qeshm-en ilyen nincs. Szívfájdító a pokoli fortyogó klímában látni a gyönyörű, üres tengerpartokat. Azért meg lehet hekkelni a szabályt, helyiekkkel együtt mi is strandoltunk eldugottabb öblökben. Természetesen nőknek erősen ajánlott az egész testet takaró ruha, rendkívül kellemetlen. Én gyorsan száradó technikai anyagú sportnadrágot és felsőt vittem bícsezéshez, de olyan vakmerő voltam, hogy a felsőt lehámoztam magamról és egy konszolidált fürdőruha felsőben pancsoltam. Majd 3 hét hernyó lét után pont úgy örültem neki mint a gyerekek.
Csillogó, villogó, ragyogó ezüst beach Hormuz szigeten:
Nőnek lenni Iránban
nem egy leányálom. Szerintem Iránban, és a többi közel-keleti muszlim, nőket még erősebben elnyomó államban össznépi nőkínzás folyik. És nemcsak a hijab, a fejkendő kötelező viselete miatt, az csak az elnyomás ikonikus megjelenítése. Nem lenne baj a hijabbal, ha az saját meggyőződés alapján választható lenne, ekkor ugyanis kb az iráni nők 30%-a hordaná…. Az élet minden területén kevesebb személyes joggal rendelkezik egy iráni ha nőből van, aminek egyik durva példája, hogy bíróság előtt egy nő szava csak felét éri egy férfiénak, vagyis két nő tanúvallomása egyenlő egy férfiéval!
Szegény Bahar, a guide-unk folyton elnézést kért tőlünk hazája szabályai miatt, pedig nekünk csak pár hétig kellett elviselni a hernyó létet, az iráni nők viszont egész életükre ebbe a böribe vannak bezárva. És Irán még nem is a legelvakultabb a környéken, itt vezethetnek a nők, dolgozhatnak, nem kötelező mindenkinek fekete sátorba (a csador jelentése sátor ) burkolózni 40 fokban, ha tudja a család finanszírozni tanulhatnak, csinálhatnak dolgokat férj nélkül…. Aki Iránban angolul beszél az biztosan egy előkelőbb, privilegizált családból származik, ahol volt pénz magán tanárra.
A konzervatív-liberális iszlám felfogás libikókája az utcán szemmel látható, a nők egy erős kisebbsége közlekedik fekete hollóként. Egy-egy sarkon hirtelen beforduló holló egészen ijesztő volt, különösen a cirádás, díszített színes mecsetek falai között. Szívszorító volt látni a kisebb, színes habos-babosba öltözött kislányok mellett a konzervatív családok kislányait, akik közül sokat láttunk 9 évestől kezdve fekete kendős hacukába kényszerítve. Vajon hogy adják be a kislánynak, aki addig mindenféle hajfonatokkal, csilivili csattokkal, színes ruhákban szaladgált, hogy hipp-hopp vége a színes életnek, eztán csak fekete holló lehet.
Smink, plasztika és az ellenállás egyéb formái
Ennek az elnyomásnak az egyik következénye az elképesztő smink szcéna, és a rengeteg elszabott arcú Horror Barbi Iránban. A nőknek az arcuk az egyetlen megmutatható testrészük, minden energiát ebbe ölnek. Nagyon durván sminkelnek, és szinte kötelező legalább egy orr plasztika, vagy ha arra nem futja sokan ragasztanak egy kis sebtakarót az orrukra, mintha túlestek volna egy műtéten! Az irániak egyébként számos formában igyekeznek tiltakozni és lazítani a “totalitárius teokrácia” rendszere által rájuk kényszerített szabályokon, pedig Iránban tüntikézni nem játék. Egy USA-ban élő iráni aktivista által indított “Fehér szerda” kampány keretében sok nő fotózza magát Iránban fehérben, fejkendő nélkül annak ellenére, hogy 10 éves börtönbüntetéssel is szembenéz.
Egészségügy, oltások
Kötelező oltás nincs, szerintem a Hepatitis A, B, és a hastífusz nem árt. Gyógyszertárak vannak, de a saját eü. szett, benne sebfertőtlenítő, tapasz, fájdalom/lázcsillapító jól jöhet. Meglepett, de a csapvíz egész Iránban iható, én végig azt ittam gond nélkül. Utazási hasmenésem nem volt. Tampon nem kapható Iránban eü, betét igen.
Motyó
Ha magas hegyek, vagy télen síelés nincsenek tervben érdemes a totális minimumra törekedni, különösen ha esetleg hazafelé jófajta repülő szőnyeget is viszünk, mert feladhatjuk a motyó helyett. Szállásokon lehet mosatni. Én egy kabinméretű csomaggal és egy 25 l-es hátizsákkal mentem a napi túrákhoz. Egy melegebb pulcsi azért nem árt. Én cipeltem esőkabátot, amit végül Teherénbna használtam. Túraszandál és/vagy kényelmes sportcipő ajánlott.
Szezonok
A legnépszerűbb időszakok a kalsszikus Irán túrához a tavasz és az ősz, ekkor elviselhetőbb a hőmérséklet. De Irán az az ország, ahova ha télen megyünk a Teherán környéki hegyekben síelhetünk, majd pár órával később kellemes melegben héderezhetünk a Perzsa öböl szigetein, Hormuzon és Qeshm-en, ott ugyanis a szezon, azaz az ember által elviselhető hőviszony pont decembertől februárig tart.
Sport Iránban
Én rendszeresen futok, útközben is, ha tehetem. Iránban erről le kellett mondanom. Nyilvánosan az utcán még férfit is csak egyet láttam futni, Shirazban. Irán nem egy sport nemzet, de a foci a nemzeti sport. Az is főleg férfiaknak, a nők ki vannak tiltva a stadionokból. Egy focirajongó nő halála kellett hozzá, hogy az épp ottlétünk alatt játszott Kambodzsa-Irán focimeccsre kivételesen nők is bemehessenek szurkolni. A Blue Girl néven ismert Sahar Khodayari tiltakozásul felgyújtotta magát, mert börtönbüntetésre ítélték, amiért álruhában belógott a meccsekre.
Szelfi és piknik
Iránban nincs menekvés. A legszelfigyűlölőbbek is behódolnak, megszámlálhatatlan közös fotó, lehetőleg szelfi készül irániakkal. Ázsiában nem ismeretlen a jelenség, de Iránban kötelező, mindenki IS szeretne egy közös fotót, ha mindenhol megállnánk sehova se jutnánk! Na és aztán el is kérik, meg el is küldik a sajátjukat Whatsappon. Említettem, hogy anélkül senki el ne induljon Iránba!? 🙂
A másik túramegakasztó iráni népszokás a piknik. Zenélni, táncolni tilos nyilvánosan, nyílt színen marad az ücsörgés és beszélgetés. Némi szelfivel. 🙂 Otthon persze lehet, és megy is minden. Az irániak mindenhol IS képesek piknikezni, legyen az egy híres perzsa kert vagy egy autópálya széle. Shisha, azaza vízipipa és töméntelen mennyiségű gejl finomság, tea, rágcsa, gyümölcs elő, és kész is a party.
WC, – és szemét helyzet
Nincs rajta mit szépíteni, útközben leginkább tragikus. Rettenetes büdös és koszos pottyantós benzinkút és étterem WC-k vannak Iránban, viszont a javukra kell írnom, hogy mindenhol, még a legpokolibb WC-ben is volt szappan a kézmosáshoz. Éttermekben és szállodákban találkozni angol wc-vel is, de a higiéniai viszonyokat tekintve sokszor jobb a guggolós pottyantós WC. A városokban egész tűrhető a szemét helyzet, de a vidéken rendesen állnak a szemétkupacok, és a felhasznált műanyagok mennyiségét tekintve Iránban Greta Thunberg szele még nagyon messze van.
#IranProtests
Miután hazajöttünk rá két hétre a kormány bármiféle egyeztetés, előkészítés nélkül hirtelen triplájára emelte a benzin árát Iránban, ami országosssá váló, rezismellenesbe forduló tiltakozásokat váltott ki. A felkelést egy hét alatt vérbe fojtották, több mint 200 iráni civil halt meg. Az internetet egy hétre egyszerűen lekapcsolták az országban, senkivel nem tudtam beszélni, minimálisan működött minden, de a külföldön élő irániak segítségével azért a twitter és az instagram tele volt az #IranProtests hashtages vidókkal, segítség kérésekkel. A világ mit sem foglalkozott vele, a hírekbe sehol sem igazán került be, Hongkong fontosabb volt. Érdekes volt ezt látni, főleg úgy, hogy nyáron még egy amerikai drón Irán általi lelövése vezető hír volt mindenhol mert általa újra felizott az USA és közel-keleti szövetségesei (pl. Szaúd-Arábia ) és Irán közti háború lehetősége.
Iráni barátaink azt kérték legyünk mi, akik ott jártunk az ő hangjuk, és adjunk hírt róluk. Azóta az élet visszatért a “normális” kerékvágásba, a benzin háromszorosába kerül, az élet pedig rengeteg iráninak lett még nehezebb. Az iráni turizmus még jobban visszaesett, pedig az iráni emberek ugyanolyan vendégszeretettel várják a rájuk kíváncsiakat. Iránra most különösen ráfér a reklám, és persze itt nem a klerikális, politikai vezetőkre gondolok, hanem a világ legvendégszeretőbb népére. Jó magunkat mindig emlékeztetni, hogy egy ország népe soha nem azonos annak választott vagy kényszerrel, félelemmel operáló vezetőivel. Én nyugodt szívvel bíztatlak, ha kicsit is vonz Irán tájékozódj az aktuális helyzetről, vedd fel a kapcsolatot helyiekkel, beszélj ott élőkkel, keresd a kapcsolatot a budapesti iráni diaszpórával (sokan tanulnak itt az orvosi egyetemen ) és menj, nézd meg magadnak a saját szemeddel! Egy dolog biztos: életed egyik legemlékezetesebb útja lesz!