Ha tetszik, amit látsz és olvasol, csatlakozz a Mira!Donna Facebook oldalhoz ITT!
Hálásan köszönöm, ha adománnyal is támogatod a munkámat. ❤
„Lassulj be, ez itt Palkonya!”
(2017-ben írt poszt, frissítve a fejleményekkel 2024-ben! )
Köszönti kedvenc kis falum az érkezőt. A sok világjárás közben ez a baranyai falu lett a szívem csücske, a második családi otthonom. Palkonya 19 évvel ezelőtt szerelem volt első látásra. 2003-ban vettünk itt egy régi sváb tornácos házat a Budapesten eladott leánylakásom helyett. Úgy csináltuk meg a férjemmel, hogy sok vendéget tudjunk fogadni, kialakításában, és fenntartásában azóta is rengeteg, de igazi örömteli munkánk van, ez a Borostyán Vendégház – Palkonya.
UPDATE 2024 január
Ezt a „Miért éppen Palkonya?” posztot 2017-ben írtam, 2024-ben megérett egy kis frissítésre. Ahogy mondani szokás, sok víz lefolyt azóta a Dunán, és ugyan mi még mindig ott, és 2004 óta ( Dzsézösz! leírva még szebb, hogy 19. éve!) rendületlenül szeretjük a falut, a házat, a környéket, Pécset, Villányt, a dűlőket, tavakat, a piros kupolás körtemplomot, a gólyákat, a vaddisznókkal futásokat, a hatalmas gombászásokat, a jógát, a bort, a sok finomságot kínáló kis családi gasztro műhelyt a faluban, a drága szomszédokat, a gyönyörű, védett sváb házakat, a banánfákat, a pazar Palkonya panorámát a szőlőhegyről, lehetőleg egy Haraszti fröccsel a kézben, szóval mindent, ami itt van…. A 2017-es poszt óta is történt ez meg az a vendégházban meg Palkonyán, amiről itt az ideje beszámolni. Gyertek kedves olvasók egy kis werk, szállás műhely betekintésre! Van benne jó is rossz is, de talán inkább több jó, pl. okos parasztház lettünk, építettünk fűthető sósvizes medencét, napelemet (na, ez vérlázító, ami ezzel történt!), és 10 hónapig volt jakuzzink is, hogy a ‘hájp’ ellenére miért csak addig elmesélem.
Mert hát az életben semmi nem állandó, csak a változás, mondá Hérakleitosz is! ☺
Kerti fűthető medence, saját kezűleg készített termowood burkolattal
Volt ugye itt a 2020-ban a világot elég alapos lassításra kényszerítő covid, ami alatt, és azóta is a vendégház elég sokat fejlődött. Bármilyen furán is hangzik, de így utólag a covidban is volt valami jó! Én csak valami isteni megérzésnek köszönhetően nem ragadtam a fiammal 2020 februárban Szumátrán (na jó, lehet, fél év Szumátra se lett volna rossz tapasztalat ), egy héttel hazaérkezésünk után konkrétan megállt a világ, senki sehova.
Mi akkor a pereputtyal, kutyákkal, macskával leköltöztünk Palkonyára, hiszen emlékeztek, még olyan is volt, hogy az utcára is alig volt szabad kimenni, totál agyrém volt. Falun azért egy kicsit máshogy ment ez, mégiscsak szabadabban létezhettünk. Bár azt hiszem a covidos évek mindenkinek inkább egy irtózatos szívásként maradnak meg az emlékeiben (iskolás gyerekek szülei, szevasztok! 😲) , ahogy sokan mások, mi is kihasználtuk a hirtelen ránkszakadt ‘maradjotthont’ az aktuális életterünk, a vendégház fejlesztésére. Már régóta érlelődött a gondolat, hogy az egyre forróbb nyarak miatt építsünk egy rendes, nagy medencét. Csak magunknak rettenetesen pazarlónak tartanám, de így, hogy más is használja a házat már jobban megindokolható, hiszen a hőszivattyús fűtéssel már májustól októberig lehet medencézni, így jobban, hosszabb időre kiadható a ház . Így is lett, 2020 őszén megállapodtunk a kivitelezővel (na, akkor sem volt egyszerű találni, és akkor is kellett rá várni fél évet) , áprilisban megjelent a csapat, és nagyjából 3 hét múlva kész volt a fűthető, pancsolós/fröccsel üldögélős (ki minek használja, ugye ☺) , sósvizes fertőtlenítésű kerti medencénk. A sósvizes fertőtlenítés különösen allergiásoknak, kisgyerekeknek jobb, bőrbarátabb mint a vegyszeres, klóros, nem csípi szét az uszodaklór ez embernek mindenét. Kényelmes lépcsőt is kapott a medence, nem létrán kell belemenni, kisgyerekeknek és időseknek kifejezetten előnyös.
Természetesen van bőven munka és költség a működtetéssel, de ez menedzselhető, ellentétben a nagyobb fürdőkád méretű, minden aspektusból borzadály jacuzzival….
A férjemre, illetve magunkra különösen büszke vagyok, a medence körüli termowood burkolatot ugyanis ő tervezte, készítette, én voltam az alaphoz a betonbaba készítő kukta. Az elkészítése azért is különösen nehéz, mert ki kellett szintezni, és a munka végig a földön történt, szóval hajolgatni, görnyedni kellett eleget, de nagyon jól éreztük magunkat közben. Jó érzés ránézni, hogy mi csináltuk a két kezünkkel, és 3 évvel később sem nyeklik-nyaklik! A medencét imádjuk mi is, a vendégeink is, mivel fűthető így már rendszerint májustól lehet használni októberig, tele is vagyunk nyáron heti nyaralókkal!
Okos parasztház lettünk!
Egyelőre ezeket okoskodtuk ki, (a következő fejlesztés az okos zár lesz ), de a határ a csillagos ég, mindent IS megokosíthatunk. Az OOT Technologies-t bátran ajánlom, teljesen egyedi igényeket is megoldanak, bárhol az egész ország területén!
Napelem, ami áramot nem sokat termel (kössz, Eon és állambácsi! )
Épphogy kilábaltunk a covidból és kezdtünk fellélegezni, 2022 februárban Putler lerohanta Ukrajnát, és azóta is tart a háborúja, rezsimizéria stb., mindenki tudja, borzasztó. 🙁 A melegedő nyarak miatt klímákat is szereltettem, a medence fűthető, szóval rezsi, az van rendesen.
Gondoltam, meneküljünk a rezsidémon elől előre magunktól, így a következő nagy fejlesztésünk a 10 kw-os napelemes rendszer volt, abba forgattam vissza a bevételeinket (nem pályázat, nem ingyen kaptam… ). Egy évet vártam a hibrid inverterre, mert abból is hiány volt. És a végeredmény? Mit szépítsem? – alaposan megszivatott az Eon meg közvetve állambácsi… 1 évet vártam rá, fizettem érte 5millió Ft-ot, és kb 3 órát örülhettem felhőtlenül a napelemes rendszeremnek, mert a falu ezen részében folyamatos túlfeszültség van, ami miatt a nap nagy részében áll, az EON letiltja az invertert. Így a napelemek éppen csak akkor nem tudnak működni mikor süt a nap, a 10 kw-os rendszer nyáron napi 50-70 kw helyett 5-15 között termel. És kapaszkodjatok meg, az EON így adott ki engedélyt a létesítésre! Ha ennyire nem ismerik a hálózatukat azért dilettánsok, ha ismerik és így adtak ki engedélyt akkor szándékosan átvertek a palánkon….. Panaszra jött a válasz, kedves ügyfelünk Önnek igaza van, hálózatfejlesztés esetleg 2025 végén várható!!! Azt is írhatták volna, hogy nyasgem… És az állambácsi (Magyar Energia Hivatal ) által jóváhagyott hivatalos ÁSZF szerint az Eon-nak évi!!! 5000 Ft kötbért kell fizetnie kártérítésként. Találgassunk, talán azért, mert van egy gázszerelőnek is áramszolgáltatója? És a hálózati túlfeszültség egyre több helyen probléma…
Ezen nagyon ki voltam készülve, de a beruházás megvan, valamennyi áramot azért termel, picit csökkenti a költségeket, de rettenetesen frusztráló, hogy ezt tudtam volna olyan beruházásra költeni, aminek több értelme, nagyobb haszna van.
A napelem nem működése sztori szerintem jól tükrözi, hogy sajnos milyen országban élünk, és mire számíthatunk az erőfölényben levő óriás cégektől és az állampolgárait egyszerű, pumpolható pénzeszsáknak tekintő államtól… adókat ugyan szed rendesen (hiszen minden egyes bevásárlásunkkal 27 % áfát fizetünk….) de az adókból finanszírozandó közszolgáltatásokat már a béka feneke alatt sem biztosítja. ( nyugdíja már senkinek nem lesz, közoktatás szétverve, közegészségügy, utak állapota stb.)
A jacuzzi fiaskó. Ha jót akarsz magadnak és másoknak is akkor közösségi használatra ne!
Volt még egy saját káromon tanuló (ezért mást nem okolhatok csak magamat, a hülye reklámokat meg a hájpot ) kalandom a mostanában már szinte minden „bokorban” kötelező elemmé váló jacuzzival. Mostanában ez a trend, ez a vendégmágnes, vagy legalábbis sokan hiszik azt. Sem mint vendég, sem mint szállásadó nem ajánlom! (Méltó párját, a dézsát sem, na erről is hallottam cifrákat, mikor egy vendég fogta és a szerinte koszos parajdi sós vizet kiengedte a kertbe, ezzel kiirtva a több évtizede növő fákat, növényeket! Hát, erre elég vastag buksza kell, és a 20-30 éve növő fákra még a maszterkard se lesz jó…)
Én megfizettem a tanulópénzt, spórolok nektek úgy cirka 4milliót! Kétszer örültem, mikor megvettem a jacuzzit, és még sokkal jobban mikor 10 hónap múlva megszabadultam tőle! Csak minden vendég utáni vízcserével lehet higiénikusan működtetni egy jacuzzit ( bárki is állítja ennek az ellenkezőjét, viszont nagyon kevés helyen csinálják meg mert ez laza 4-6 órás munka ) , a beruházás egyszeri 3-4 milliós összegén kívül iszonyat munkateher, folyamatos költség, és gyomorgörcs. A jacuzzinál pazarlóbb, fenntarthatatlanabb dolog kevés van, nekem szinte fizikai fájdalmat okozott az alkalmanként 1500 liter víz kidobása, a hétvégéim aggódással, állandó telefonos segítségnyújtással teltek, és várhattam a meglepit, mi vár a végén, mit borogatnak bele, mit tesznek tönkre a drága vendégek, mert az bizony a legjobb szándék mellett is megtörténik, hogy beleborul egy kis borocska, beleesik egy kis chips, stb. Nem egy, nem két vasárnapomat töltöttem kármentéssel.
Iszonyú érzékeny egy jacuzzi vízkezelése, már attól habzani kezd a víz ha öblítő marad valaki fürdőruhájában, nem beszélve a zuhanyzás nélküli, mindenféle kencékkel történő belezuttyanásról, PH, klór, pelyhesítés, stb., vegyszerek tömege (költség, munka!). Az én jaccumhoz minden extra volt, a wifin kívül automata homokszűrő és vegyszeradagoló is újabb adag pénzért, persze. Ezek se értek egy fabatkát se, csak még több költséget és felügyelnivalót csináltak. Az a nagy helyzet, hogy nagyon nem ugyanaz a műfaj, hogy egy nagy, 30 m3-es cserélődő vizű medencébe vagy egy 1,5 m3-es , tulajdonképp egy nagyobb fürdőkád méretű medencébe megy bele 10-15 ember. Sajnos, ezen sincs sokat mint szépíteni, senkit nem szeretnék megbántani, tisztelet a kivételnek, stb, de nagy általánosságban szinte teljes fogalmatlanság van a jacuzzi/dézsa normális, rendeltetésszerű, higiénikus használatával kapcsolatban.
Az igényt megteremtette rá a Wellis nevű magyar, alsó kategóriás jacuzzikat gyártó cég évtizedes reklámja ( Wellist ne vegyetek akkor se ha nem hisztek nekem, és mégis akartok otthonra jacuzzit! ), jól néz ki az instán, csak a használat kultúrája nincs sehol…. pelenkás gyereket belevisz, festett zselés hajat beletesz, naptejjel vastagon bekenve beleül, párok enyelegnek benne, már sokszor szoftpornóba illő képekkel hirdetik ezeket :-O. Láttam, amit láttam, én menekülök ha meglátok egy jacuzzit…. nem magán használatú jacuzziba biztos soha bele nem ülök, nem mintha korábban is ezt kerestem volna.
Csak akkor javaslom szállásadónak jacuzzi/dézsa működtetését ha kiszámolta kockás papíron, és vállalható a vásárlás/beruházás után a nonstop vízkezelési fennforgás, vízcsere azért, hogy január-februári hétvégéken is legyenek vendégek. Mehet – 5 fokban télen vizet bizergálni, cserélni, aztán fűtse fel a hideg vizet (jaccu éves áram fogyasztása min 3ezer, de inkább 4-5ezer kW) , tartsa karban, hívja a szerelőt mert nonstop valami alkatrész eltörik elromlik, Wellisnél egész biztosan, de a drágábbakban is ha sokan használják … Ez bizony egyáltalán nem éri meg a végén ha mindent beleszámolunk, ráadásul a saját munkát, időt sokan kifelejtik a matekból. Mivel sok a fóka egyre alsóbb kategóriákba tolódik a legyen jaccu/dézsa/szauna/medence IS, mind egyszerre, és egyre ‘óccsóbban’ kell adni. Csakhogy az ‘óccsó’, meg a wellness bizony egymást kizáró fogalmak, ez van, tessék csak körülnézni nyugatabbra.
Ugyanis ez a dézsa/jaccu minden bokorba (apartmanba) igazi hungarikum. Külföldön nem elvárás a komplett DIY háztáji wellness , természetesen “nem horror áron”, hogy a fészbukon szállást keresők kedvenc mantráját idézzem. Külföldön a komplett wellness részleg megmaradt a wellness hotelek és fürdők, vagy valóban luxus ingatlanok terepe, ahol valóban professzionális szolgáltatást lehet kapni. Természetesen lehet velem nem egyetérteni, és biztos van kolléga, akinek minden jacuzzira/dézsára költött fillér és időráfordítás, munka megéri. Azért én látom, hogy sokan sokat nyelnek, és vannak már hozzám hasonló realisták is, meg olyan vendégek is, akiknek eszük ágában nincs ki tudja ki után beleülni egy jacuzziba. Ez az én személyes tapasztalatom 10 hónapnyi jacuzzi működtetés után.
Míg a szezonális kerti nagy medencének látom létjogosultságát és értelmét, addig a minden bokorba jacuzzi/dézsa trendet rendkívül károsnak tartom. Egy épített, jó medence jóval nagyobb beruházás mint a jacuzzi, emiatt hosszú megtérülése van, de ez a vendégházasdi bizony amúgy sem az a műfaj, ahol krőzusok leszünk, mi sem ezért csináljuk. Bármennyire is tűnik úgy sokaknak, hogy ez valami aranybánya, nem az, itt nincsenek százmilliós éves forgalmak, egyszerűen nem olyan a volumen. A ház kiadása arra elég, hogy fenntartsa magát, tudjuk karbantartani és picit fejleszteni. Akkor már, hogy legyen valami téli móka, sokkal több értelmét látom a szaunának, mivel ott nem kell PH-t és klórt állítgatni meg vegyszerezni egy nagyobb lavórban.
A komplett wellnessre vágyó vendégeknek inkább a közeli harkányi és siklósi termálfürdőket ajánlom. Hát igen, nem 10-15ezer Ft/napba kerül 10 embernek, de mondom, az ‘óccsó’ meg a wellness egymást kizáró fogalmak.
Grill/bogrács terasz, raklap kanapé DIY
Azért nem kedvetlenedtünk el teljesen, folytattuk a ház csinosítását. A pinceház melletti placc amúgy is a kijelölt grillező, bográcsozó volt, ezt a férjem kiépítette téglával, és egy barátunk készített rá egy menő raklap kanapét. Azóta a főzés vagy a reggeli kávé mellé ott is lehet hallgatni az árnyékot adó bambuszligetünkből a verebek csivitelését, meg ha meccs van épp az árnyékos alma- és fenyőfák alá helyezett kerti pingpongasztalon!
Ha már így benne voltunk a kerti boogie-ban csináltunk még 3 csinos magaságyást is, így nyaranta vendégeink is innen szedhetnek friss salátát, rukolát, bazsalikomot, fűszernövényeket! (Én még a decemberi 15 fokokban is szedtem belőle fincsi rukolát a salátánkba! ) A füge, citrom, kiwi is simán terem már Palkonyán, a korábbi gondnok szomszédasszonyom, Marika évi 60 citromot szüretel már! Én is nevelek már citromfát is, de egyelőre az enyém még nem terem, azért bizakodom. Mindemellett én is beálltam a palkonyai banántermesztők sorába! ☺ Jó, jó, ne kapjatok a szívetekhez, még nem terem meg a banán Palkonyán, de a banánfák már ebben a kis mediterrán mikroklímában hatalmas trópusi méretűre nőnek bizony, nyár végére a ház tetőig ért szinte egyik megindult darab. Télire aztán mindig vissza kell vágni, de májusban újra kinő, és nyár közepére gigantikus lesz!
Bent a házban is cseréltünk ezt-azt, a nagyobb társaságoknak is kényelmesebb nagy méretű gránit mosogatót és új indukciós főzőlapot, gőzölős sütőt vettünk, hogy mindenki alkothasson szuper finomakat ha úgy szeret főzni, ahogy mi is! ☺
Palkonya Gasztro- és Programfalu!
Palkonya Gasztrofalu, meg a környék 2017 óta még további szolgáltatásokkal és rengeteg, immár hagyománnyá vált, évente megrendezett mini fesztivállal, programmal fejlődött! Mindig van miért erre járni, ráadásul nagyon változatos kultúr- és gasztro-, életmód programokat kínál a falu! Szerintem kevés olyan, ennyire picurka falu van, ha van egyáltalán, ahol ennyi dolgot lehet csinálni! Újdonság, hogy már akár privát jóga, tibeti hangmasszázs órát is lehet kérni a faluban élő Polgár Kata jóga oktatótól, a kertünkben, a medence mellett is tartott privát órát! ☺ Gyógymasszőr is lakik a faluban, akihez 10 % kedvezménykupont is találnak a házban, tudok házhoz hozatni kemencés sült malacot, lehet bowlingozni, friss kovászos kenyér is sül, de nyáron még olasz fagyi is készül, szőlőhegy dűlő túra is van oldtimer Pinzgauerrel ha valaki nem tud gyalogolni, lehet bicajt bérelni, amit akár házhoz is hoznak, igazi különlegesség, hogy szarvasgomba vadászatra is lehet menni Hárságyi Balázs Triflafaterrel, és ez mind a faluban van, anélkül, hogy autóba kelljen ülni!
Jó borért sem kell messze menni természetesen, a Mokos, Németh és Németh pincék , Haraszti Birtok borai mellett szaporodtak a falu gasztro műhelyei is:
- Vaj Bisztró, szuper hangulatos családi vendéglő nagy odafigyeléssel, szeretettel, szép panorámával a halastóra (ételérzékenyeknek is jó! )
- Triflafater Kóstolóház szarvasgombás fókusszal, de természetesen másféle étel is van, mindig adott napi menüből lehet náluk fogyasztani, ezt meg lehet velük beszélni, na és Hárságyi Balázzsal és Szálka kutyájával vezetett szarvasgomba vadászatra is lehet menni!
- Palkonyha, Panzió, Speiz: a celeb hely, ki nem ismeri még Tóth Vera – Pauli Zoli kettőst. A delikáteszben helyben sütött pékárut, kovászos kenyereket is lehet vásárolni.
- Beck’s Borveranda: Nagyobb étterem, hétvégente sokszor van náluk esküvő, rendezvény, ételérzékenyek is találnak fogást, és van egy szuper bowling pályájuk is.
- Nagy kedvencem a szomszédos Vokány faluban a Trinitás Sajtműhely és Miszli Lakásétterem, egy házaspár csinálja mint a Triflafatert és a Vaj Bisztrót. Kozma Szabolcs, a férj a Gere Mandula séfje volt sokáig, Juliska, a feleség túrótortáját Placido Domingo rendelte meg mikor Pécsen lépett fel. Már a sváb, nagyon hosszú tornácos porta önmagában egy élmény, itt van róla sok fotó, videó:
Programok tehát vannak bőven, nézzétek csak az éves palkonyai eseménynaptárt! A turisztikai egyesület és a helyi szolgáltatók évről évre szervezik a kis kamara fesztiválokat, hétvégéket: Palkonyai Dűlőfutás, HorizOm Jóga hétvége, szarvasgomba hétvége, Kenyér + Kávé illata, SVÉT gasztropiknik, Palkonyai Nyitott Pincék Pünkösdkor immár 30. éve, és több mint 15 éve ősszel is, decemberben új, de már úgy tűnik hagyománnyá váló Adventi Varázs kézműves vásár hétvége van. Szinte minden hónapban van valami kiemelt program. Külön intézmény a Haraszti Birtok fent a szőlőhegyen, őket különösen érdemes követni az elektronikus zene kedvelőinek, mert szuper chill out helyet alkottak fent a szőlőjükben, ahol senkit nem zavar a hangos zene, finom a pizza, jó a bor és gyönyörűséges a Palkonya panoráma!
Annyira jó érzés mikor régi vendégek jelentkeznek, hogy mi már voltunk ám ott ekkor meg ekkor, vagy már sokadszor, és megint visszajönnénk, volt aki nálunk kérte meg a párja kezét, és jön a gyerekekkel pancsolni, olyan csapatom is volt már, akik a felnőtt gyerekeikkel jöttek vissza! Szerintem ez csodálatos visszaigazolása annak, hogy valami szépet, jót alkottam, élményt, értéket adtam!
Nos, jöttök hozzánk? 😀
Ha igen itt jelzőzzetek! Borostyán Vendégház – Palkonya
No innen folytatódik a 2017-ben írt eredeti Palkonya és Borostyán Vendégház poszt! 🙂
Ahol járunk a világban mindig hozunk valami apró dekort, így a palkonyai relikviák, és Major Judit falubeli művész képei mellett az ajtókon nepáli, virágos bronz kezek is üdvözlik a vendégházba érkezőt. Van török rontásűző kerámia szemünk, ukrán hímes tojásunk, matyó üdvözlő táblánk, bretagne-i sisakos macskaszobrunk, korzikai képeink, portugál csempéink, iráni nők kollázsai reciklált anyagokból, svájci tehénkolompunk, japán babáink, Baliról meg egy kis Buddha vigyáz a ház lakóira a gerendákon. (tudom, ott hinduk, de sebaj, akkor is Bali Buddha ) A ház kialakításakor igyekeztünk helyi mesterekkel és anyagokkal megoldani, amit lehetett. A tornác és a konyha hatszögletű méhecskemintás téglája kézzel készült szigetvári tégla. A modern és antik eklektikáját hozó bútorok, lámpák jó része a pécsi régiségvásárból származik. Legutolsó fejlesztésünk néhány függőágy, amiben kucorogva még a langyos eső is marasztaló, és ennek a posztnak az ötlete is eszembe jutott.
A gyerekeink 0 km-es koruktól sok világ csodáját itt fedeztek fel. Itt csípte meg őket először darázs, szüreteltek málnát, fügét, ültettek virágot, szedtek fejnyi méretű őzlábgombákat, tapicskoltak istállóban, simogattak barit, kaméleont, lámát meg ami épp akadt ebben az állatbolond faluban. Persze, látványosan unatkoztak is a közösen összerakott csúszdás kuckóházban. A sok világlátás mellett a palkonyai határtalanság az egyik legjobb dolog, amit a gyerekeknek adhatunk.
Ennek a háznak lelke van!
A kétlaki életet választottuk, ingázunk Budapest és Palkonya között, és amúgy is sokat utazunk családilag, ezért adta magát, hogy a holt időkben a házat hasznosítsuk. Luxus lenne, ha egy ilyen nagy, 5 szobás ház az év nagy részében üresen állna. Így lettünk mi a Borostyán Vendégház. Az évek igazolták, hogy van igény a stílusos, hangulatos, több családnak, társaságoknak is kényelmes, önállóan bérelhető falusi szálláshelyre. Nincs wellness, meg szobapincér, de az ásó-kapa-vasvilla a falon falusi idillt sem erőltetjük, mert az nem mi vagyunk. Olyan helyet csináltunk, ami tiszteletben tartja a hagyományokat de megadja a kellő komfortot, ahol jó ücsörögni, belefeledkezni egy könyvbe, madárcsiripelésbe, fröccsözgetésbe, kertészkedésbe. 14 éve Palkonyának még nem volt akkora híre mint mostanában. Azóta sok jó ember települt ide, akik sikereinek együtt örülünk. Büszke vagyok rá, hogy a falu hírnevének építésébe egy kicsit én is beszállhattam.
Az úgy volt,
hogy 2002-ben jártam először Palkonyán, akkor még munkaügyben. Már akkor megfogott a falu békebeli, de mégsem skanzenes hangulata, az egységes parasztházas falukép, az akkor még elég foghíjas, de jellegzetes sváb tégla kerítések. A már-már giccsbehajló, gólyafészekkel ékeskedő piros kupolás, első blikkre akár dzsáminak is tűnő körtemplom szem- és léleksimogató látvány. Ha Palkonyán vagyok mindennap elsétálok előtte, muszáj látnom a piros óriást. 2002 óta a gólyapár ugyan inkább egy villanypóznára költözött, de a falu állhatatos szerelem, és a gólyapár tavaszi érkezése is mindig futótűzként terjed tova a 360 lelkes, egyutcás faluban. Köszönhetően a falubeliek saját Facebook csoportjának mostanság már gazdagon képekkel illusztrálva értesülünk a gólyahírről. A girbén-gurbán vidám műemlék pincesor, a falut három oldalról körbefogó, nyáron kuruttyolástól zengő kis tavak, és a Villányi Borvidék tökéletes hátteret nyújtó dűlői az utóbbi évek fokozódó vendégjárása ellenére még mindig a nyugalom szigetét jelentik nekünk bebíróknak és az állandóan ittlakóknak.
Így lettem bebíró
Első odapottyanásomkor meg is jegyeztem, milyen ejtőzésre invitáló hangulatú falu Palkonya. Nem sejtettem, hogy nem sokkal később magam is bebíróvá avanzsálok. Így nevezik a falvakban házat vásároló, oda eredetileg rokonsággal nem kötődő városi népeket. 2003-ban véletlenül pont Palkonyára invitáltak meg minket egy hétvégére barátaink. Akkor láttuk meg a játszótér melletti romos házat, amit állítólag már évek óta próbáltak eladni.
Budapestre szakadt vidéki lányként hiányzott a falu. Már egy ideje kerestünk vidéki családi rezidenciát, ahol az akkor még majdani gyerekeink a pesti lét mellett belekóstolhatnak a falusi szabadságba is. A Balatonfelvidék volt a nagy divat, ott azonban 10millióba került egy romhalmaz. A Villányi Borvidék pár nagyságrenddel olcsóbb volt, így hirtelen ötletként megvettük a játszótér mellett szomorkodó palkonyai házat, és 2004-ben fel is újítottuk. Ahogy az lenni szokott egy öreg ház esetében – mint a képeken látható – alaposan szét kellett cincálni, és jóval többe került mint terveztük, de az eredményt immár 14. éve élvezzük mi és a házban megforduló sok vendégünk.
Mielőtt mindenki lázasan vidéki vendégházat kezd el keresni
mondom azért, hogy egy kertes ház nemcsak örömködés, hanem folytonos munka is. Nekünk a flow része, hogy dolog van a házzal. A fű nő, a dolgok eltörnek, cserére szorulnak. De jó látni ahogy a kétkezi és tervező munkánknak eredménye van. Azt sem mindenki szereti, hogy a cuccait más emberek használják. Nekem viszont kifejezetten örömet okoz a megosztás, hogy amit létrehoztunk azt más is élvezheti. És valahogy a ház olyan embereket vonz, akik respektálják a beletett szeretetet, a 14 év alatt csak nagyon kevés kár ért minket.
Sok elismerést kiváltó kertünk fűszernövényekkel, gyümölcsökkel, és tavasztól őszig sorjában virágbaboruló csodákkal a férjem alkotása. A kisebb karbantartásokat, szereléseket is szinte mindig ő csinálja. Számára hobbi, amivel ki tud szakadni az irodai munkából. Mikor Palkonyán vagyunk legfeljebb valami új virág beszerzési lehetőség ötletével lehet kirobbantani a kiskertjéből. Az külön öröm, hogy a mi vendégeink az éppen rendelkezésre álló kerti zöldfűszerekkel főzhetnek, és ha szerencséjük van akár az épp érő málna, ribizli, alma vagy füge is jár a házbérlet mellé.
Ezzel együtt egy ilyen házat nem lehetne működtetni a faluban lakó segítség nélkül. Nagy hálával tartozom a Schneider családnak, különösen a ház őrangyalának, Schneider Marikának. 2004 óta vigyáz a házra, s nagyon sok ügyes-bajos dolgot megold.
2003-ban még talán csak egyetlen vendégház volt a faluban
és a pincesoron is csak Harasztiék fogadtak a híres Pünkösdi Nyitott Pincéken kívül is vendégeket. A 2004-ben nyílt Hárságyi Pince tulajdonosai akkor adták fel a nagyvárosi létet, és Palkonyára költöztek. Az állandó pörgés helyett inkább a lassabb, bár 24 órás jelenlétet igénylő falusi gazdálkodást, kézműves borászkodást és vendégfogadást választották új életformájuknak.
Hárságyi Balázs herpetológusként kisebb-nagyobb méretű kígyókkal és teknősökkel érkezett a faluba, mégsem kezdett el senki kígyómarást vízionálva háborogni. Palkonya toleráns falu. A gyerekek lételeme a sok állat. Szerintem nincs gyerek a faluban, aki ne vizitálta volna a birtok óriás teknőseit, de akadt Palkonyán strucc, láma, lovak és volt, hogy egy csóka szegődött a házhoz. Itt a varangy sem egy undok mesebeli állat. Palkonya egy élő falu. Bár az utóbbi pár évben jópár házból halt ki idős tulajdonosa az elmúlt 15 évben jócskán költöztek is ide. A faluban sok a gyerek, a házunk mellett levő játszótéren és focipályán mindig nagy élet van.
Kis magyar mediterráneum
A meleg fogadtatást biztosan segíti a térség speciális mikroklímája. A kis magyar mediterráneumban ugyanis a finom magyar citrom valóság, tőlünk csak két házzal odébb kell sétálni, hatalmas ládákban látható. Az utcán és jópár portán óriási fügebokrok roskadoznak ősszel, már nekünk is van rendes füge termésünk. Kicsit mint a trópusokon, itt a szobanövények is óriásira nőnek, pár hatalmas banánfa is akad az egyik portán (Na, az azért nem terem ).
A sváb örökség
Palkonya sokáig egy elnéptelenedő, ’úgy hagyott’ falu volt. Ez a hátrány később az előnyére vált. A szocializmus alatt nem foglalkozott a faluval senki, így a régi házakat sem kezdték el lerombolni, hogy a helyükre szabvány, hullámpala tetős retteneteket építsenek. A falu viszonylag egységes sváb parasztházas utcaképe szépen megmaradt, csak nagyon kevés klasszikus kádárkori kockaház van. Palkonya jó szerencséjére a 80-as évek végén a faluba költözött a művész-vállalkozó-örök szervező Becker Leonóra szobrász férjével, és utána még jópár művészlélek. Nóra a rendszerváltás után sokáig Palkonya polgármestere is volt. Ő alapította meg a térségi borászat marketing szervezetét, a rendkívül sikeres Villány-Siklósi Borutat is, ami a rendszerváltás után feléledő magyar borszcéna vezérlő csillagává tette a borvidéket.
Nóra 1994-ben elkészíttette Palkonya örökségvédelmi hatástanulmányát, egyesével leírtak, lefotóztak, dokumentáltak minden régi házat. Az értékesnek ítélt épületeket a falu önkormányzata helyileg védettnek nyilvánította, és ettől kezdve lebontani sem lehetett őket csak úgy ukmukkfukk. Ezeken a házakon láthatók ma a kis agyag házikó táblácskák ’Védett’ felirattal. Nóra pár évvel ezelőtt sajnos meghalt. Az ő munkája nélkül ma Palkonya nem lenne olyan szeretnivaló falu mint most.
Pünkösdi Nyitott Pincék
Szintén Nóra ötlete volt a Pünkösdi Nyitott Pincék program. Kevesen tudják, hogy az országos méretűvé vált pünkösdi nyitott pincézés Palkonyáról indult. A gyönyörű műemlék pincesorra és portékájára próbálta a falu felhívni a figyelmet először 1994-ben. Pünkösd vasárnap minden pince kinyitott, és kóstolójeggyel, szép Palkonya borospoharakkal lehetett végiginni a falu borait. Az akkor még kuriózumszámba menő tavaszi borpiknik olyan jól sikerült, hogy hagyomány lett, mára a falu legnagyobb többezer embert vonzó rendezvénye. 2017-ben 23. alkalommal rendezik meg a falu lakóinak közreműködésével. A Bartók Béla Férfikartól a Kuba Libre zenekarig sokféle ízlésnek vonzó program, a PalKonyhának és a vendéglátóknak köszönhetően elmaradhatatlan ínyenckedés várja a kóstolókörre érkezőket. Program ITT »»»»
Európa Kulturális Faluja
A rendszerváltás után épülgető borút, és főleg Villány hamar húzóerővé vált. Palkonya kis szatelit faluként sokáig csendes maradt. Pont ez a falu minden kanyarulatából és téglájából sütő nyugalom és kellem vonzott oda sok csodabogarat. Többen Villányból is inkább átköltöztek a madárcsicsergős falu kellemes atmoszférája miatt.
Országos hírre akkor tett szert Palkonya mikor 1999-ben belépett az Európa Kulturális Faluja mozgalomba. A furcsának tűnő cím úgy jött, hogy egy francia falu, Mellionnec vakvilágba kiküldött emailjére válaszolt Nóra. Mellionnec partner falvakat keresett Európa országaiból, mondván, ha Európának van kulturális fővárosa, akkor legyen kulturális faluja is! És lett, a kis mozgalom 12 faluja programjaihoz pályázati és saját kis forrásait felhasználva 12 éven át végiglátogatta egymást. Számos barátság született a falvak lakói között. Mi a mozgalommal keveredtünk családi nyaralásra a távoli Bretagne-ba, és a fantasztikus spanyol falu, Porrua cserelátogatása után határoztuk el, hogy Észak-Spanyolországba még visszatérünk. Palkonya 2007-ben látta vendégül a másik 11 falut. Az egész nyár alatt tartó vendégeskedés hatalmas munkát követelt az önkormányzattól és a falu lakóitól.
Palkonya gasztrofalu
Egyre több kis családi borászat nyitotta meg szentélyét a pincesoron, és a szálláskínálat is jelentősen bővült hangulatos és kényelmes szálláshelyekkel. Ma már 14 vendégház, a gasztro fétisiszták kifinomult ízlését is kielégítő falusi borbisztró, a Palkonyha, számos minőségi családi borászat (Hárságyi, Haraszti, Mokos, Suta, Zsirai, Mayer ) és két süti műhely is várja a gasztroturistákat.
A Nóra Porta és a Cuki sütijeit kényes ízlésű gasztrobloggereknek is bátran ajánlom, de érdemes a teljes gasztro felhozatalt feltérképezni. A híres sváb vastagkolbász, a stifolder mestere a házi tejjel is szolgáló Nagypál család, rendre nyerik a térség stifi versenyét. Hárságyiék szarvasgombája is különleges csemege. További gasztrotippek ITT »»» A faluban kézműves-kerámia foglalkozást is lehet szervezni a lurkóknak Major Judit igazi művészi káoszos műhelyében míg a szülők borvacsorálnak a pincesoron. A szép faluképnek és az alakuló szállás- és szolgáltatás kínálatnak köszönhetően több vendégünk hálálkodva számolt be róla, hogy nem jutottak túl Palkonya határain. Velünk is gyakran előfordul, hogy úgy beszippant Palkonya és a ház a pihepuha otthonossága, hogy egy héten át nem jut eszünkbe kimozdulni.
Kamara rendezvények
Sok éven át az ellen Kapolcsként indult Ördögkatlan Fesztivál egyik színhelye is volt a falu, mondhatni, együtt nőtt a hírük. Az egyre bővülő rendezvénnyel járó kiadást a falu költségvetése már nem bírta el így a katlan sajnos 2015-ben elköltözött. Már csak az egyébként gyakorta esküvő helyszínként szolgáló Mokos Pince színházterme telik meg kortárs színészettel és zenével, Pintér Béla, Palya Bea, Szalóki Ági, mindig nagyon kurrens a kínálat. Palkonya inkább a sok kis kamara jellegű hétvégi gasztro rendezvény felé vette az irányt. A SVÉT a legjobb vidéki éttermeket hozza el a faluba évente, de volt már itt kézműves sör- és burger hétvége is, Hárságyiék saját vadászatú szarvasgombás ételeket is kínálnak. A falu külön színfoltja a Cifra Udvar, ahol folk rendezvényeket, táborokat szerveznek, és a legnagyobb buli is sokszor náluk van.
Gyakran vannak a pincesoron minikoncertek, sokszor elektronikus/chill out zene, este fényfestéssel. Hagyomány az idén 400 feletti indulót vonzó Palkonyai Dűlőfutás is. Ahogy a gasztro irány egyre erősödött a szolgáltatók is összefogtak, a Palkonyai Turisztikai Egyesület szervezi az események jó részét. A Palkonyai Arcok sorozatban a falu honlapján meg lehet ismerkedni a falu közösségi motorjaival. Állandó nyitvatartás nincs, mindenki bejelentkezéssel fogad vendégeket. A gyomor kényeztetésén túl rengeteg egyéb programlehetőség is van, ötletek ITT.
Összefogás, közösség,
ezek Palkonyán nem lózungok. Bár az itteniek között is vannak pletykák, sértődések és konfliktusok, a faluban alapvetően a jobbító szándék, egymás segítése a jellemző. A Faluház sem egy élettelen hivatal, rengeteg belsős falusi rendezvény van. Május 1-én falusi halászléfőző verseny, a Német Kisebbségi Önkormányzat minden évben megszervezi a sváb ételek bemutatóját (I love sufnudli! ), a Márton napi lampionos felvonulás a gyerekek kedvence, van közös télapóvárás. Idén megnyitott a pályázati pénzből és a faluközösség munkájával épült Herbárium is. Palkonyán mindig történik valami.
Palkonyai látni-tennivalók
Mára Palkonya önálló jogon kerül az egyelőre főleg magyar vendégek bakancslistájára. És hogy én miért szeretek itt lenni? Bennfentes tippjeimet a házban egy dossziéba gyűjtve teszem közkinccsé a vendégeinknek, de lássuk néhány kedvencemet!
Szeretem Palkonyában, hogy ötletes, takaros. Itt sem vet fel mindenkit a pénz, de mindenki rendezi az udvarát, kimeszeli a homlokzatot, kirakja azt a pár virágot, lenyírja a füvet. Egyszerűen odafigyel a környezetére.
Palkonyán tényleg belassulok. Imádom, ahogy évszakonként változik a táj. Panoráma fétisisztaként gyakran sétálok fel a Szent Erzsébet Kápolnához. A dűlőkből a képeken több évszakos ruhában is látható falu látkép a kedvencem. Az állandó pont a templom piros kupolája, ami mindig változó, festménybe illő keretet kap. Hol a repce sárgája, hol a dűlők aranybarnája, hol a harsogó zöld, télen meg a nagy szürkeség vagy fehérség dobja fel. Megunhatatlan kép. Másik kedvelt panoráma pontom a Vylyan Pincészet terasza, ahova egy 4,5 km-es kijelölt dűlő- és erdei úton lehet Palkonyáról átgyalogolni mintegy 1,5 óra alatt. Hétvégente ők is nyitva tartanak, egy alapos borkorcsolyás kóstolót lehet náluk is megejteni. Túraútvonal ITT!
De nem muszáj messze útrakelni! Palkonyán a kertünk zöldjéből élvezhető gyakori szivárványok, és színjátszó naplementék is gondoskodnak a szabadtéri moziról. Ehhez néhány függőágyat és babzsákot is beszereztünk. A dűlők és a halastavak mellett szuper futóterep van, ahol tavasszal őrjítően friss virágillatban lehet nyargalni fácánok, őzek és vízi madarak között.
Nem maradhat ki a szokásos pincesor kör akár egyszerű házi csirkepörivel vagy fincsi szarvasgombás fogásokkal és borozgatással a napon, a la Hárságyi és Haraszti Pince. Rendezvényes hétvégéken a Palkonyha mindig gurít valami nagyot, és a Palkonyai Fényfestő Műhely dekorálja az ódon műemlék pincesort, mindig valami más szépséget vetítenek.
Ha messzebb is merészkedünk a leggyakoribb program egy kis wellness a Siklósi Termálfürdőben, vagy egy Pécs-Mecsek nap. Egy sétát a Tettyén egy teraszos ebéddel a Tettye vendéglőben vagy a Tüke Borházban nagyon ajánlok. Szintúgy a Zsolnay Kulturális Negyedet, ami tényleg világszínvonalú, szép parkkal, és máshol nem látható Zsolnay épület kerámiákkal, szobrokkal. Van egy szuper bábszínház, Planetárium, játszóterek, minden korosztály talál benne valami jót.
Mohács sincs vészesen messze, ott a titkos nyári tippem egy jó kis Dunaparti strandolás, igazi fehér homokos beach hangulat van. A Duna-Dráva Nemzeti Park nyaranta érdekes hajókirándulást szervez a Dráván. Kölkeden a gólya múzeum tuti gyerekekprogram. Ha nagyon benne van a boogie a lábunkban érdemes személyit hozni és átkirándulni Eszékre, meglepően hangulatos város.
Ennyi áradozás után vétek, ha nem ejtitek útba Palkonyát! Én szóltam!
Ha tetszik, amit látsz és olvasol, csatlakozz a Mira!Donna Facebook oldalhoz ITT!
Hálásan köszönöm, ha adománnyal is támogatod a munkámat. ❤